Publikace
2020
Publikace vydané v roce 2020
Studie návrhu technologie eliminace škodlivých látek z exponovaných sorpčních náplní na bázi aktivního uhlí v provozním uspořádání
Tomáš Mičaník, Tomáš Ocelka, Jiří Oceánský, Petr Novotný
Praha: VÚV TGM, v. v. i., 2020, ISBN 978-80-87402-92-4 (brož.)
Tato studie popisuje možnosti modifikace stávající CDC technologie katalytické destrukce perzistentních organických látek, jejíž prototyp je připraven k použití, pro eliminaci pesticidních a dalších polárních organických látek z GAU. Modifikace probíhá zejména v těchto oblastech: a) vysoká destrukční účinnost pro širokou škálu zájmových kontaminantů je daná principem katalytického procesu a za b) poměrně velký objem destruovaného materiálu je technologicky možné zvládnout instalací technologie na místě a zařazením předseparační jednotky, která významně sníží časovou náročnost celého procesu regenerace.
Metodický a technologický postup regenerace exponovaných sorpčních náplní na bázi aktivního uhlí v laboratorním uspořádání
Tomáš Mičaník, Tomáš Ocelka, Jiří Oceánský, Petr Novotný
Praha: VÚV TGM, v. v. i., 2020, ISBN 978-80-87402-91-7 (brož.)
V tomto dokumentu je popsán metodický postup sorpce látek na granulované aktivní uhlí v poloprovozním uspořádání a regenerace pesticidních a dalších polárních látek v destrukčním laboratorním reaktoru, který používá nespalovací katalytickou metodu CDC. V provedených testech byla prokázána vysoká sorpční účinnost většiny z 15 polárních organických látek s převahou rostlino-lékařských přípravků na 5 typech GAU a vysoká desorpční účinnost těchto látek katalytickou metodou CDC, která kromě látek nepolárních (PCDD/F, PCB), na které byla v minulosti určena, destruuje účinně i polutanty polární s rozmanitou chemickou strukturou.
Metodický a technologický postup eliminace vybraných pesticidů technologií CDC v laboratorním uspořádání
Tomáš Mičaník, Tomáš Ocelka, Jiří Oceánský, Petr Novotný
Praha: VÚV TGM, v. v. i., 2020, ISBN 978-80-87402-90-0 (brož.)
V tomto dokumentu byl podrobně popsán metodický postup eliminace (destrukce) pesticidních látek a jejich metabolitů v laboratorním uspořádání a následné ověření destrukční účinnosti CDC metodou pro vybrané polární organické látky (zpravidla rostlino-lékařské přípravky) na zvolených 5 druzích granulovaného aktivního uhlí, které se jeví jako vhodné pro využití v dočišťování upravené pitné vody. Byl popsán laboratorní destrukční reaktor s nespalovací katalytickou metodu CDC. Výsledky (DRE) předurčují technologii destrukce perzistentních organických polutantů pomocí CDC pro různé praktické aplikace i v případě eliminace polárních organických látek. Popsaná metoda se jeví jako vhodná k odstraňování pesticidů z různých složek životního prostředí.
Adaptace města na povodně a sucho
Pavel Balvín, Jiří Procházka, Veronika Táboříková, Jan Hlom, Luděk Strouhal, Ludmila Šnejdová
Praha: VÚV TGM, v. v. i., 2020, ISBN 978-80-87402-84-9 (brož.)
Publikace Adaptace města na povodně a sucho nabízí konkrétní způsoby řešení s cílem realizovat opatření, která budou mít pokud možno univerzální použití. V období sucha vodu zadrží, zlepší tak podmínky pro život a zároveň při výskytu povodňové události minimalizují škody na životech a majetku obyvatelstva. Publikace svým obsahem zdůrazňuje především prevenci a zapojení široké veřejnosti do rozhodovacích procesů, jako je např. schvalování územního a regulačního plánu měst a obcí.
City Adaptations to Floods and Drought
Pavel Balvín, Jiří Procházka, Veronika Táboříková, Jan Hlom, Luděk Strouhal, Ludmila Šnejdová
Praha: VÚV TGM, v. v. i., 2020, ISBN 978-80-87402-85-6 (brož.)
The publication Adaptation of the City to Floods and Drought offers specific solutions implement measures that will be as universal as possible. In times of drought, it retains water, thus improving living conditions and at the same time minimizing damage to the lives and property of the population in the event of a flood event. The content of the publication emphasizes the prevention and involvement of the general public in decision-making processes, such as the approval of the territorial and regulatory plan of cities and communities.
Město a voda
Martina Peláková, Adam Beran, Josef Vojtěch Datel, Pavel Eckhardt, Anna Hrabánková, Roman Kožín, Vojtěch Moravec, Magdalena Nesládková a kol.
Praha: VÚV TGM, v. v. i., 2020, ISBN 978-80-87402-82-5 (brož.)
Cílem publikace Město a voda je seznámit širokou veřejnost se základními aspekty výskytu a pohybu vody na Zemi ve volné přírodě a ve městech. A právě na města (reprezentovaná Prahou) a urbanizovaná území zde klademe velkou pozornost. V publikaci naleznete odpovědi na celou řadu otázek: Jak se změnila teplota a srážkové úhrny? Jaký vliv má rozrůstající městská krajina na kvantitu a kvalitu vody? Jak funguje kanalizace? Jak se mění vodní režim v důsledku zástavby? Jak zadržet srážkovou vodu a následně využít? Jaké jsou možnosti lokální recyklace vody? A mnoho dalších.
City and Water
Martina Peláková, Adam Beran, Josef Vojtěch Datel, Pavel Eckhardt, Anna Hrabánková, Roman Kožín, Vojtěch Moravec, Magdalena Nesládková, et al.
Praha: VÚV TGM, v. v. i., 2020, ISBN 978-80-87402-83-2 (brož.)
The aim of the publication, City and Water, is to acquaint the general public with the basic aspects of the occurrence and movement of water on Earth in the wild and in cities. And it is on cities (represented by Prague) and urbanized areas that we pay great attention here. In the publication you will find answers to a number of questions: How has the temperature and precipitation totals changed? What effect does a growing urban landscape have on the quantity and quality of water? How does sewerage work? How does the water regime change as a result of development? How to retain rainwater and then use it? What are the local water recycling options? And many others.
Podzemní voda ve městě
Josef Vojtěch Datel
Praha: VÚV TGM, v. v. i., 2020, ISBN 978-80-87402-86-3 (brož.)
Cílem publikace Podzemní voda ve městě je seznámit širokou neodbornou veřejnost včetně mladé generace se základy hydrogeologie jako vědy o podzemních vodách. Městské a speciálně pražské prostředí reflektuje taková témata jako studny v Praze, horninové prostředí Prahy, znečištění podzemní vody ve městech, zdroje pitné vody pro Prahu, specifika izotopového složení vody ve městě, prameny v Praze, dopady staveb a využití území na infiltraci srážek a na hladinu podzemní vody aj.
Groundwater in the City
Josef Vojtěch Datel
Praha: VÚV TGM, v. v. i., 2020, ISBN 978-80-87402-87-0 (brož.)
The aim of the publication Groundwater in the City is to acquaint the general non-professional public, including the young generation, with the basics of hydrogeology as a science of groundwater. The urban and especially Prague environment reflects such topics as wells in Prague, the rock environment of Prague, groundwater pollution in cities, sources of drinking water for Prague, the specifics of water isotope composition in the city, springs in Prague, impacts of buildings and land use on precipitation infiltration and groundwater level, etc.
Metodika monitoringu chráněných území vymezených pro ochranu stanovišť a druhů s vazbou na vody
Hana Janovská, Pavel Rosendorf, Věra Kladivová, Anna Kladivová a kol.
Praha: VÚV TGM, v. v. i., 2020, ISBN 978-80-87402-79-5 (on-line, pdf)
Metodika zahrnuje širší výčet monitorovaných fyzikálně-chemických parametrů a biologických složek, než který je využit v navazující metodice hodnocení stavu chráněných území (Rosendorf a kol., 2020). Sestavení metodiky monitoringu v co nejobsáhlejší podobě bylo vedeno snahou poskytnout komplexní návod na sběr dat, včetně dat, která nyní nejsou pro hodnocení uvažována (např. biologická složka fytoplankton), nebo pro ně v současnosti neexistují metodiky hodnocení, ale v budoucnu jejich využití nelze vyloučit.
Publikace ke stažení (1,3 MB, Adobe Acrobat dokument)
Metodika hodnocení stavu chráněných území vymezených pro ochranu stanovišť a druhů s vazbou na vody
Pavel Rosendorf, Hana Janovská, Ladislav Havel a Věra Kladivová
Praha: VÚV TGM, v. v. i., 2020, ISBN 978-80-87402-80-1 (on-line, pdf)
Cílem metodiky je doplnit, upravit a sjednotit postupy pro hodnocení stavu vodního prostředí evropsky významných lokalit zařazených do Registru, jejichž předměty ochrany jsou vázány na vodní prostředí a vyskytují se v něm trvale nebo alespoň v části roku a kvalita vodního prostředí je jedním ze základních předpokladů jejich výskytu. Z tohoto důvodu je hodnocení v této metodice navrženo výhradně pro vodní druhy živočichů a rostlin vyjmenované v příloze II směrnice 92/43/EHS. Z hodnocení jsou také vyňata všechna přírodní stanoviště s vazbou na vody, protože jejich charakteristiky jsou obvykle definovány dosti obecně a až na výjimky pro ně není možné stanovit jednoznačné environmentální cíle z pohledu charakteristik a parametrů vodního prostředí.
Publikace ke stažení (2 MB, Adobe Acrobat dokument)
Metodika regulace a eradikace invazních druhů raků: výběr vhodných metod v závislosti na charakteru vodního útvaru
Jitka Svobodová, Eva Kozubíková Balcarová, David Fischer, Pavel Vlach, Monika Štambergová, Jiří Picek, Silvie Semerádová, Eva Štruncová, Tereza Beránková
Praha: VÚV TGM, v. v. i., 2020, ISBN 978-80-87402-93-1 (on-line, pdf)
V předkládané metodice jsou shrnuty základní informace o invazních druzích raků, kteří se vyskytují na území České republiky, nebo u kterých je předpoklad, že v nejbližších letech bude jejich výskyt potvrzen. V rámci projektu byla shromážděna data o invazních racích, jejich výskytu, promořenosti patogenem Aphanomyces astaci, šíření v tocích a byly odzkoušeny různé metody eliminace těchto nepůvodních druhů. Hlavním cílem metodiky je shrnutí opatření zahrnující optimální postupy a řešení, které zmírní negativní vliv invazních druhů raků na původní biotu.
Hydrogeologie česko-saské křídové pánve mezi Krušnými horami a Ještědem
Zdeněk Hrkal, David Rozman, Pavel Eckhardt a kol.
Praha: VÚV TGM, v. v. i., 2020, ISBN 978-80-87402-88-7 (brož.)
Cílem studie bylo posoudit vodohospodářský potenciál přeshraničního Česko-Saského pomezí. Důraz byl kladen především na zhodnocení strategických zdrojů podzemních vod v podmínkách zvyšujících se nároků na zajištění zdrojů pitných vod v období klimatických extrémů. Nástrojem k dosažení tohoto cíle byl komplex geologických, hydrologických a hydrogeologických metod. Ten umožnil ve třech pilotních lokalitách, Děčínský Sněžník, Hřensko a Lückendorf vyvinout hydraulické 3D modely. Tyto nástroje umožnily výpočet využitelných zdrojů podzemních vod a simulovat různé scénáře dalšího rozvoje využívání.
Hydrogeologie des Sächsisch-Böhmischen Kreidebeckens zwischen Erzgebirge und Jeschken
Zdeněk Hrkal, David Rozman, Pavel Eckhardt a kol.
Praha: VÚV TGM, v. v. i., 2020, ISBN 978-80-87402-89-4 (brož.)
Das Ziel des Projektes ResiBil bestand darin, das wasserwirtschaftliche Potential des sächsisch-tschechischen Grenzgebietes zu beurteilen. Der Schwerpunkt lag vor allem auf der Bewertung der strategischen Grundwasserressourcen unter den Bedingungen der steigenden Anforderungen an die Sicherstellung des Wasserdargebots für die Trinkwasserversorgung in Zeiten des Klimawandels. Zur Erreichung dieses Ziels wurden geologische, hydrologische und hydrogeologische Methoden verwendet, die es ermöglichten, für die drei Fokusgebiete Děčínský Sněžník, Kirnitzsch-Hřensko und Lückendorf hydraulische 3D-Modelle zu entwickeln. Diese Modelle ermöglichten es, die nutzbaren Grundwasserressourcen zu ermitteln und verschiedene Szenarien der weiteren Entwicklung der Grundwassernutzung zu simulieren.
2019
Publikace vydané v roce 2019
Metodika pro navrhování adaptačních opatření k eliminaci dopadů nedostatku vody
Adam Beran, Ladislav Kašpárek, Adam Vizina, Petr Vyskoč a kol.
Praha: VÚV TGM, v. v. i., 2019, ISBN 978-80-87402-70-2 (brož.), ISBN 978-80-87402-71-9 (on-line, pdf)
Cílem metodiky je poskytnout ucelený metodický postup pro navrhování adaptačních opatření potřebných při řešení problémů s nedostatkem vodních zdrojů na zájmovém území. Má sloužit zejména pro zaměstnance státních podniků Povodí, také pro krajské vodoprávní úřady. Metodika je výsledkem řešení výzkumného projektu Zajištění dostupnosti vodních zdrojů ve vybraných oblastech Karlovarského kraje (QJ1520318), který je financován Ministerstvem zemědělství ČR.
Publikace ke stažení (0,46 MB, Adobe Acrobat dokument)
Kvalita prostředí vodních prvků kulturních památek a historických sídel. Posouzení stavu a možnosti řízení kvality v rámci památkové péče
Miloš Rozkošný, Zdeněk Adámek, Hana Hudcová, Hana Mlejnková, Pavel Sedláček, Miriam Dzuráková
Praha: VÚV TGM, v. v. i., 2019, ISBN 978-80-87402-72-6 (DVD)
Kniha je zaměřena na popis a analýzu kvality prostředí vodních prvků kulturních památek, historických zahrad a sídel a obsahuje posouzení vybraných metod řízení kvality k dosažení požadovaného stavu a omezení dopadu znečištění vody, zejména živinami. Kniha shrnuje přehlednou formou podstatné výsledky průzkumů, měření a analýz vzorků sledovaných složek vodního prostředí (voda, sediment, bioseston, řasy, bentos, ryby) vodních prvků pro soubor lokalit rámcového průzkumu a pro soubor pilotních lokalit kulturních památek, které byly provedeny s cílem popsat vztah antropogenních tlaků na vodní prvky a kvalitu jejich prostředí, nebo byly využity při studiu vlivu úprav kvality vody.
Památkový postup – Postupy využití a aplikace biochemických přípravků při řešení kvality vodního prostředí a stavu sedimentů vodních prvků v rámci památkové péče
Miloš Rozkošný, Hana Hudcová, Josef Kratina, Pavel Sedláček, Miriam Dzuráková
Praha: VÚV TGM, v. v. i., 2019, ISBN 978-80-87402-78-8 (on-line, pdf)
Rámcovým cílem řešení výzkumu bylo komplexní teoretické a praktické zpracování problematiky kvality prostředí vodních prvků kulturních památek a historických sídel v kontextu památkové péče s ohledem na posouzení vlivu možných změn klimatu. Dílčím cílem řešení kvality vodního prostředí okrasných nádrží bylo hledání, experimentální a praktické ověření přínosu a rizik aplikace vybraných chemických, biochemických a biologických přípravků ke zlepšení kvality vody, omezení rozvoje řas a sinic v eutrofních podmínkách a snížení objemu dnového sedimentu.
Publikace ke stažení (2,2 MB, Adobe Acrobat dokument)
Památkový postup – Zásady udržitelnosti rybí obsádky vodních prvků kulturních památek a historických sídel
Zdeněk Adámek, Miloš Rozkošný, Hana Hudcová, Josef Kratina, Pavel Sedláček
Praha: VÚV TGM, v. v. i., 2019, ISBN 978-80-87402-77-1 (on-line, pdf)
Rámcovým cílem řešení výzkumu bylo komplexní teoretické a praktické zpracování problematiky kvality prostředí vodních prvků kulturních památek a historických sídel v kontextu památkové péče s ohledem na posouzení vlivu možných změn klimatu. Dílčím cílem řešení kvality vodního prostředí okrasných nádrží bylo hledání a praktické ověření způsobů optimalizace složení a početnost jejich rybích obsádek při zachování požadavků na všechny funkce objektů z pohledu památkové péče a kulturního dědictví. Součástí práce byla snaha posoudit a popsat historický vývoj a přístup k chovu ryb a možnosti uplatnění historických zkušeností v současnosti a v budoucnosti za působení předpokládaných socio-ekonomických a přírodních podmínek.
Publikace ke stažení (6,5 MB, Adobe Acrobat dokument)
2018
Publikace vydané v roce 2018
Metodika předběžného vyhodnocení povodňových rizik v České republice
Karel Drbal, Miriam Dzuráková, Jana Ošlejšková, Pavla Štěpánková
Brno: VÚV TGM, v. v. i., 2018, ISBN 978-80-87402-69-6 (on-line, pdf)
Účelem předkládané metodiky předběžného vyhodnocení povodňových rizik v České republice je stanovení postupu, který naplní první z kroků požadovaných směrnicí a formulovaný v kapitole II. v článcích 4 a 5, a to vymezení oblastí s významným povodňovým rizikem (OsVPR). Podle těchto článků je po členských státech Evropské unie požadováno provést předběžné vyhodnocení povodňových rizik, založené na dostupných nebo snadno odvoditelných informacích o dlouhodobém vývoji ohrožení území povodněmi ve všech oblastech povodí a částech mezinárodních oblastí povodí ležících na území České republiky.
Publikace ke stažení (0,64 MB, Adobe Acrobat dokument)
Metodika podpory perlorodky říční (Margaritifera margaritifera)
Ondřej Simon, Kamila Tichá, Kateřina Rambousková a kol.
Praha: VÚV TGM, v. v. i., 2018, ISBN 978-80-87402-63-4 (brož.), ISBN 978-80-87402-64-1 (on-line, pdf)
V České republice je perlorodka říční vyhlášena kriticky ohroženým zvláště chráněným druhem (vyhláška č. 395/1992 Sb.). Vzhledem k tomu, že pouhá legislativní ochrana a snahy orgánů ochrany přírody v rámci záchranných programů nestačí k zlepšení stavu současných populací perlorodky říční, neboť je zapotřebí i značná pomoc ze strany uživatelů pozemků kolem toků, obcí, zemědělců, lesníků, rybářů a dalších osob, je hlavním cílem celé této metodiky uvést veřejnost do problematiky a podpořit metodicky aktivity všech výše jmenovaných, kteří si často nevědí rady, jak se chovat v povodích a územích s výskytem perlorodky říční.
Publikace ke stažení (13,9 MB, Adobe Acrobat dokument)
Vltava v Praze – vliv města na řeku a řeky na město
Josef K. Fuksa (editor)
Praha: VÚV TGM, v. v. i., 2018, ISBN 978-80-87402-67-2 (on-line, pdf)
Seminář/workshop, který se konal v listopadu 2018, je výstupem aktivity Říční tok v intravilánu – stanovení a optimalizace antropogenních tlaků řešené v rámci projektu Voda pro Prahu, financovaného v rámci Operačního programu Praha – pól růstu ČR.
Publikace ke stažení (42,8 MB, Adobe Acrobat dokument)
Účelový rybářský management na vodách zatížených polutanty
David Štrunc, Jiří Musil
Praha: VÚV TGM, v. v. i., 2018, ISBN 978-80-87402-65-8 (brož.)
Metodika vznikla v rámci projektu Kvalita rybího masa z volných vod a akvakultury v České republice aneb víme, co jíme? (TD03000458) řešeného v rámci programu Omega Technologické agentury České republiky (TA ČR). V rámci řešení projektu byla zjišťována znalost problematiky kontaminace ryb ve volných vodách veřejností (konzumace a preference ryb, znalost současného stavu a zájem o další řešení problematiky) pomocí dotazníkových anket. Významným cílem projektu byla snaha existující (dostupné) informace z monitoringů kontaminace cizorodých látek v rybách ve volných vodách sjednotit a jednoduchou formou široké i odborné veřejnosti zpřístupnit pomocí webové aplikace.
Metodika monitoringu zdrojů znečištění povrchových vod pomocí pevné matrice ryby
David Štrunc, Pavel Rosendorf, Jitka Svobodová a Jiří Musil
Praha: VÚV TGM, v. v. i., 2018, ISBN 978-80-87402-68-9 (on-line, pdf)
Cílem předložené metodiky je na základě analýzy dat existujícího systému chemického monitoringu specifických organických a anorganických látek v matrici ryby (RPM, 2018): identifikovat vhodné věkové skupiny ryb pro sledování znečišťujících látek nebo jejich skupin a nastavit schéma výběru vhodných matric pro nové emergentní polutanty; identifikovat pro látky bioakumulovatelné v rybách možné zdroje a cesty jejich vnosu do vodního prostředí; zpracovat postup rizikové analýzy zdrojů hodnocených látek v povodí vodních útvarů; navrhnout postup doplňování monitoringu matrice ryby podle výsledků rizikové analýzy zdrojů.
Postupy specifikované metodikou bude možné využít také pro identifikaci zdrojů znečišťujících látek pro současné profily monitoringu pevných matric (zde pro ryby), a tedy jako jeden z podkladů pro hodnocení významnosti zdrojů a návrhy opatření pro plány dílčích povodí.
Publikace ke stažení (2,3 MB, Adobe Acrobat dokument)
2017
Publikace vydané v roce 2017
RIVERCHANGE – Monitoring of long-term changes in the biodiversity of running waters at the time of climate change: proposal, implementation and incorporation into the ARROW public information system
Marek Polášek, Světlana Zahrádková, Denisa Němejcová, Michal Straka, Milan Bareš, Libuše Opatřilová a kol.
Praha: VÚV TGM, v. v. i., 2017, ISBN 978-80-87402-58-0
The project of Monitoring of long-term changes in the biodiversity of running waters at the time of climate change: proposal, implementation and incorporation into the ARROW public information system (EHP-CZ02-OV-1-018-2014) was conducted with the support of a subsidy from Iceland, Lichtenstein and Norway from 1 January 2015 to 30 April 2017. Within the scope of the project, the participants, in cooperation with the Czech Hydrometeorological Institute (CHMI), created a public website portal. The portal enables any user to display and evaluate the changes in parameters relating to the changes in biological diversity and ecological status for important biological elements of running waters (phytobenthos, macrophytes, benthic invertebrates and fish) in the network of selected localities in the territory of the Czech Republic. These biological elements are monitored in order to assess the ecological status of surface waters pursuant to the Water Framework Directive (2000/60/EC).
RIVERCHANGE – Monitoring dlouhodobých změn biologické diverzity tekoucích vod v období klimatické změny: návrh, realizace a implementace do veřejného informačního systému ARROW
Marek Polášek, Světlana Zahrádková, Denisa Němejcová, Michal Straka, Milan Bareš, Libuše Opatřilová a kol.
Praha: VÚV TGM, v. v. i., 2017, ISBN 978-80-87402-57-3
Projekt Monitoring dlouhodobých změn biologické diverzity tekoucích vod v období klimatické změny: návrh, realizace a implementace do veřejného informačního systému ARROW (EHP-CZ02-OV-1-018-2014) byl řešen za podpory grantu z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v období od 1. 1. 2015 do 30. 4. 2017. V rámci projektu řešitelé ve spolupráci s Českým hydrometeorologickým ústavem (ČHMÚ) vytvořili veřejný webový portál. Portál umožňuje libovolnému zájemci v síti vybraných lokalit na území ČR přehledně zobrazit a vyhodnotit změnu v ukazatelích vztahujících se ke změnám biologické diverzity a ekologického stavu pro významné složky bioty tekoucích vod: fytobentos, makrofyta, makrozoobentos a ryby. Tyto složky bioty jsou sledovány pro potřeby hodnocení ekologického stavu povrchových vod podle Rámcové směrnice o vodách (2000/60/ES).
Metody mikrobiologického rozboru vody (příručka pro hydroanalytické laboratoře)
Dana Baudišová
Praha: VÚV TGM, v. v. i., 2017, ISBN 978-80-87402-61-0
Předmětem této publikace, která má sloužit také jako příručka pro hydroanalytické laboratoře, je shrnutí současných znalostí o mikrobiologických ukazatelích používaných při kontrole kvality především pitné a surové vody (organotrofní mikroorganismy, koliformní bakterie, Escherichia coli, intestinální enterokoky, Clostridium perfringens, somatické kolifágy) a vybraných patogenních mikroorganismů, jako jsou salmonely, Pseudomonas aeruginosa, legionely, Campylobacter, atypická mykobakteria, prvoci, viry a další).
Publikace ke stažení (1,6 MB, Adobe Acrobat dokument)
Metodika sestavení vodní stopy v souladu s ISO 14 046
Libor Ansorge, Jiří Dlabal, Hana Prchalová, Petr Vyskoč, Dagmar Vološinová, Tereza Beránková
Praha: VÚV TGM, v. v. i., 2017, ISBN 978-80-87402-59-7 (brož.), ISBN 978-80-87402-60-3 (online, pdf) (2017)
Metodika specifikuje principy a požadavky na sestavení vodní stopy. Metodika je určena zpracovatelům studií vodní stopy, ale nenahrazuje normu ISO 4046 a související normativní dokumenty, ani není učebnicí vodní stopy či LCA. Metodika předpokládá, že zpracovatel zná a má k dispozici normativní dokumenty (ISO 14046, 14040 a 14044), zná principy LCA a metodiku užívá jako podklad pro nalezení řešení jednotlivých fází sestavení studie vodní stopy, pro které nedávají normativní dokumenty vodítko.
Publikace ke stažení (1,4 MB, Adobe Acrobat dokument)
2016
Publikace vydané v roce 2016
Zatopené kulturní a přírodní dědictví jižní Moravy
Hana Mlejnková a kol.
Praha–Brno: VÚV TGM, v. v. i., 2016, ISBN 978-80-87402-52-8
Cílem řešení projektu bylo zhodnotit historickou, sociálně-kulturní a ekologickou kontinuitu území, která byla zcela pozměněna vodohospodářskými úpravami, a porovnat stav společnosti, kultury, krajiny, vodních toků, vodních ploch a jejich využívání, biotopů a dalších složek utvářejících kulturní a přírodní dědictví jižní Moravy před a po zatopení velkých území při výstavbě vodních nádrží. Zájmovými oblastmi řešenými v projektu byly vodní dílo Nové Mlýny, VN Vranov a Brněnská přehrada.
Projekt byl rozčleněn do dvou základních celků zaměřených na kulturní a přírodní dědictví. V každém celku byla zařazena dílčí témata z různých oborů tak, aby celková studie komplexně popsala toto zajímavé téma.
Výstava prezentovala výsledky čtyřletého shromažďování materiálů, jejich důkladného studia a zpracování jedinečných informací početným týmem odborníků. V rámci řešení projektu bylo ve veřejných a soukromých archivech, knihovnách a dalších zdrojích nalezeno více než 700 podkladů, jejichž aktuální umístění bylo zaznamenáno do databáze projektu, aby byly využitelné pro další generace.
Behaviour of selected radiological, biological, and physico-chemical indicators of hydrosphere and their changes related to the operation of the Nuclear Power Plant Temelín
Eduard Hanslík, Diana Marešová, Blanka Desortová
Praha: VÚV TGM, v. v. i., 2015, ISBN 978-80-87402-53-5
The study focuses on an analysis of the results of long-term monitoring of the concentrations of 3H, 90Sr and 137Cs, in hydrosphere in the vicinity of Temelín Nuclear Power Plant.
The monitoring was carried out during the period 1990–2013 subsequently in several projects.
The radionuclides were monitored in surface water, river sediments, aquatic flora and fish species. The main objective of the thesis was to analyse and integrate all of the knowledge on concentrations and behaviour of these radionuclides, which originate mainly from residual contamination, in order to assess the impacts of Temelín Nuclear Power Plant (Temelín plant) on hydrosphere in these indicators during its standard operation and possible accidents. The radionuclides were analysed in terms of spatial and temporal variability in their concentrations and their inflows and outflows, mainly into and from Orlík Reservoir. The analysis included standard radioecological characteristics, which are applicable for assessing long-term development and behaviour of radionuclides in the environment affected by their possible accidental releases on the territory of the Czech Republic or outside this territory.
For all of the components of the environment, the concentrations of 90Sr and 137Cs, which were used for calculation of their effective and ecological half-times, were decreasing. Concentrations of 3H in river sites not affected by Temelín plant were slowly decreasing and their values were substantially below those from the sites affected by the plant.
Zatopené kulturní a přírodní dědictví jižní Moravy. Katalog výstavy
Hana Mlejnková a kol.
Praha–Brno: VÚV TGM, v. v. i., 2016, ISBN 978-80-87402-51-1
Cílem řešení projektu bylo zhodnotit historickou, sociálně-kulturní a ekologickou kontinuitu území, která byla zcela pozměněna vodohospodářskými úpravami, a porovnat stav společnosti, kultury, krajiny, vodních toků, vodních ploch a jejich využívání, biotopů a dalších složek utvářejících kulturní a přírodní dědictví jižní Moravy před a po zatopení velkých území při výstavbě vodních nádrží. Zájmovými oblastmi řešenými v projektu byly vodní dílo Nové Mlýny, VN Vranov a Brněnská přehrada.
Projekt byl rozčleněn do dvou základních celků, zaměřených na kulturní a přírodní dědictví. V každém celku byla zařazena dílčí témata z různých oborů tak, aby celková studie komplexně popsala toto zajímavé téma.
Výstava prezentovala výsledky čtyřletého shromažďování materiálů, jejich důkladného studia a zpracování jedinečných informací početným týmem odborníků. V rámci řešení projektu bylo ve veřejných a soukromých archivech, knihovnách a dalších zdrojích nalezeno více než 700 podkladů, jejichž aktuální umístění bylo zaznamenáno do databáze projektu, aby byly využitelné pro další generace.
XXIV. Konzultační dny pro pracovníky vodohospodářských radiologických laboratoří
Barbora Sedlářová (editorka)
Praha: VÚV TGM, v. v. i., 2016, ISBN 978-80-87402-56-6
XXIV. Konzultační dny pro pracovníky vodohospodářských radiologických laboratoří byly pořádány Výzkumným ústavem vodohospodářským T. G. Masaryka, v. v. i., ve spolupráci s Výskumným ústavem vodného hospodárstva v Bratislavě ve dnech 12.–15. 9. 2016 v Penzionu ONYX, Lednice. Partnery konference byly firmy Empos, spol. s. r. o., a Canberra Packard, s. r. o.
Cílem Konzultačních dní bylo poskytnout aktuální informace z oblasti radiologie a radiochemie, reagovat na požadavky praxe, umožnit vzájemnou komunikaci mezi pracovníky radiologických hydroanalytických laboratoří ve vodárenství, životním prostředí, zdravotnictví aj. Pozornost byla zaměřena na úkoly Radiační monitorovací sítě ČR.
Postupy sestavení a ověření vodní stopy v souladu s mezinárodními standardy. Srovnávací studie dopadů JE Temelín a JE Dukovany na vodní zdroje (projekt QJ1520322)
Libor Ansorge, Jiří Dlabal
Praha: VÚV TGM, v. v. i., 2016, ISBN 978-80-87402-55-9
Tato zpráva je dílčím výstupem z řešení projektu QJ1520322 v roce 2016 a obsahuje komparativní studii dopadů jaderných elektráren Dukovany a Temelín na vodní zdroje provedenou nástroji posuzování životního cyklu (Life Cycle Assessment, LCA). Cílem pilotní studie je stanovení vodní stopy v souladu s mezinárodní normou ISO 14046:2014 (ISO, 2014), resp. ČSN EN ISO 14046:2016.
2015
Publikace vydané v roce 2015
Metodika pro posuzování vlivu zdrojů znečištění na eutrofizaci vodních nádrží
Pavel Rosendorf, Libor Ansorge, Tomáš Dostál, Vlastimil Zahrádka, Josef Krása, Jiří Beránek
Praha: VÚV TGM, v. v. i., 2015, ISBN 978-80-87402-49-8 (on-line, pdf)
Zaměření metodiky na rizika eutrofizace vodních nádrží vyplývá z vysoké citlivosti nádrží k eutrofizaci a také pro jejich časté využívání jako zdroje surové vody pro úpravu na vodu pitnou, případně pro účely rekreace, nebo ochrany přírody. V takových případech je dosažení dobrého nebo maximálního potenciálu vodních nádrži ve smyslu Rámcové vodní směrnice jednoznačnou prioritou. Cílem předložené metodiky je poskytnout univerzální návod, jak v povodí libovolné vodní nádrže identifikovat všechny významné antropogenní zdroje fosforu a určit jejich eutrofizační potenciál. Eutrofizační potenciál je v této metodice definován jako indikátor, který umožňuje srovnávat různé typy zdrojů antropogenního fosforu v povodí s ohledem na emitované množství a formy fosforu, umístění v povodí hodnocené nádrže a sezónnost přísunu znečištění. Eutrofizační potenciál určuje celkovou významnost zdrojů a umožňuje sestavit hierarchizovaný seznam zdrojů pro následnou volbu a aplikaci vhodných opatření v povodí.
Publikace ke stažení (1,9 MB, Adobe Acrobat dokument)
Zaniklé rybníky v České republice
Miloš Rozkošný, Renata Pavelková, Václav David, Marie Trantinová, Jindřich Frajer, Miriam Dzuráková, Tereza Davidová, Petr Hůla, Patrik Netopil, Martina Fialová
Praha: VÚV TGM, v. v. i., 2015, ISBN 978-80-87402-47-4
Cílem knihy je nastínit a optimalizovat možné scénáře využití území tří zaniklých rybníků (rybničních soustav) pro zlepšení stavu krajiny, podporu udržitelného hospodaření v sektoru zemědělství, rybářství a pro hospodaření s vodou v krajině odpovídající zásadám platné evropské a národní legislativy s přihlédnutí k výzvám spojeným s vývojem klimatu a srážkoodtokových procesů. Náplní této nové knihy je souhrn detailních analýz tří pilotních území a také jejich hodnocení z hlediska ekonomických ukazatelů pro různé variantní řešení využití těchto ploch v krajině.
Vycházelo se z aplikace teoreticky stanovených postupů pro hodnocení potenciálu obnovy a využití lokalit zaniklých rybníků pro několik scénářů: i) obnova rybníku nebo malých vodních nádrží s jiným účelem než je tržní produkce ryb, ii) případně mokřadů, či iii) jiného využití v rámci udržitelného hospodaření s půdními zdroji.
Ve všeobecné části knihy je zahrnut stručný přehled historie výstavby a zániku rybníků v krajině, rozbor problematiky udržitelného využívání vodních a půdních zdrojů v České republice, výsledky klastrové analýzy rozřazení plochy zaniklých rybníků pro výběr pilotních případových studií pro území intenzivně zemědělsky využívané, extenzivně zemědělsky využívané a na území příměstských ploch.
Kniha navazuje na předchozí publikaci autorského kolektivu, která byla zaměřena na popis metodiky mapování ploch historických rybníků, provedení geografických analýz výskytu těchto ploch na území České republiky a popis hybných sil zániku rybníků, ale i jejich obnovy po roce 1989.
Scénáře potřeb vody pro období 2030–50. Sektory veřejných vodovodů a energetiky. Případová studie
Libor Ansorge a kol.
Praha: VÚV TGM, v. v. i., 2015, ISBN 978-80-87402-45-0 (brož.), ISBN 978-80-87402-46-7 (on-line, pdf)
Případová studie zahrnuje sektory energetiky a veřejných vodovodů. Tyto sektory v souhrnu představují v posledních 15 letech 79 až 81 % všech odběrů z povrchových a podzemních vod v České republice.
Scénáře popsané v této případové studii představují výběr z možných alternativ budoucnosti.
Na základě analýzy současného užívání vod v České republice byla pro jednotlivé scénáře kvantifikována potřeba vody s využitím přístupů popsaných v Metodice pro stanovení budoucích potřeb vody (Ansorge a Zeman, 2015). Obdobně jako v jiných rozvinutých zemích došlo v České republice k oddělení vývoje potřeby vody od ekonomického vývoje. Při mezinárodním porovnání trendů i podílů spotřeby vody je nutno přihlédnout ke specifické struktuře ekonomiky v České republice (průmyslový charakter, malý podíl zemědělské spotřeby vody, která je naopak v mnoha zemích určující). Pokles potřeby vody, který sledujeme v uplynulých letech, tak není způsoben poklesem výkonnosti národního hospodářství, ale naopak tlakem na zvyšování efektivity užívání přírodních zdrojů a na zavádění úsporných opatření. V mnoha případech nebylo možno odvodit vhodný model na základě v současnosti dostupných dat, neboť výsledky při uvažování stavu společnosti v hodnoceném období 2030–2050 neodpovídají fyzickým či technologickým limitům nebo hygienickým standardům. V těchto případech bylo přistoupeno ke stanovení očekávaných hodnot na základě odborného odhadu. Pro tyto odhady byly využity zkušenosti široké plejády odborníků z různých oborů.
Publikace ke stažení (0,97 MB, Adobe Acrobat dokument)
Optimalizace provozu a zvýšení účinnosti čištění odpadních vod z malých obcí pomocí extenzivních technologií
Eva Mlejnská, Miloš Rozkošný, Dana Baudišová
Praha: VÚV TGM, v. v. i., 2015, ISBN 978-80-87402-44-3 (brož.), ISBN 978-80-87402-50-4 (DVD)
Monografie je věnována problematice aplikace extenzivních technologií čištění odpadních vod pro malé zdroje (do cca 200 EO) v podmínkách České republiky. Navazuje na předchozí odbornou monografii – Mlejnská a kol., 2009. Nová publikace uvádí odborné poznatky z výzkumu získané řešením projektu TA ČR, které mohou být využity pro optimalizaci provozu stávajících extenzivních čistíren nebo k jejich intenzifikaci a zvýšení účinnosti čištění. Současně mohou být poznatky využity při projektování nových čistíren. Součástí publikace jsou i rešerše literatury a shrnutí poznatků jiných výzkumných týmů a z praxe, a to nejen v ČR, ale i ze zahraničí.
Publikace ke stažení (3 MB, Adobe Acrobat dokument)
Specifika provozu a řízení malých vodních zdrojů
Josef V. Datel, Ludmila Hartlová, Anna Hrabánková, Zdeněk Pištora, Jaromír Kučera, Jitka Novotná, František Pastuszek
Praha: VÚV TGM, v. v. i., 2015, ISBN 978-80-87402-43-6
Publikace je výsledkem řešení projektu Technologické agentury ČR Zajištění jakosti pitné vody při zásobování obyvatelstva malých obcí z místních vodních zdrojů, který byl řešen ve Výzkumném ústavu vodohospodářském TGM, v. v. i., za spolupráce se společností GEOtest, a.s.
Zabývá se problematikou ochrany využívaného vodního útvaru, stavu jímacího objektu a jakosti surové vody v podmínkách malé obce. Kvalita pitné vody z malých vodních zdrojů je podle údajů Státního zdravotního ústavu dlouhodobě horší než voda z velkých vodárenských sítí. Management malých vodních zdrojů má svá specifika, která publikace zohledňuje, za účelem dosažení souladu s platnými předpisy, optimálního technického stavu a provozu vodního zdroje i zajištění jeho co nejlepší ochrany.
Publikace slouží k optimální aplikaci platných právních předpisů do specifických podmínek provozování místních vodních zdrojů v malých obcích. Vychází z rámce evropské i národní legislativy.
Metodika je určena pro vedení malých obcí (s důrazem na obce do 1 000 obyvatel) s vlastními místními zdroji vody, menší vodárenské společnosti a další provozovatele vodních zdrojů a rozvodných vodovodních sítí na lokální úrovni, průzkumné organizace, vodoprávní úřady a další zájemce zabývající se malými vodními zdroji.
Společně s předchozí publikací Kožíšek, F., Paul, J., Datel, J.V.: Zajištění kvality pitné vody při zásobování obyvatelstva malými vodárenskými systémy. Praha: VÚV TGM, v. v. i., 2013, ISBN 978-80-87402-26-9 naplňuje principy uplatnění plánů bezpečného zásobování vodou (water safety plans) do prostředí malých obcí a malých vodárenských systémů, jejichž zavádění do systémů zásobování vodou prosazuje Světová zdravotnická organizace (WHO) a které jsou obsaženy i v návrhu novely směrnice Rady 98/83/ES. U nás se možnostmi zavedení „water safety plans“ zabývá především Státní zdravotní ústav.
Publikace ke stažení (1 MB, Adobe Acrobat dokument)
Metodika k aplikaci výjimek z důvodu nákladové nepřiměřenosti opatření k dosahování dobrého stavu vodních útvarů
Lenka Slavíková, Ondřej Vojáček, Jan Macháč, Marek Hekrle, Libor Ansorge
Praha, VÚV TGM, v. v. i., 2015, ISBN 978-80-87402-41-2 (brož.), ISBN 978-80-87402-42-9 (on-line, pdf)
Rámcová směrnice vodní politiky (2000/60/ES) stanovuje integrovaný rámec pro činnost Společenství v oblasti ochrany vod. Mezi primární environmentální cíle patří zajištění ochrany, zlepšení stavu a obnovy všech vodních útvarů s cílem dosáhnout jejich „dobrého stavu“ do roku 2015.
Dosažení „dobrého stavu“ vodních útvarů však vyžaduje vynaložení významných finančních prostředků, které mohou být v mnoha případech považovány za nepřiměřené vzhledem k získaným užitkům – v takovém případě je možné zmírnit environmentální cíle nebo prodloužit lhůty k dosažení cílů aplikací tzv. výjimky z důvodu nákladové nepřiměřenosti. Rámcová směrnice poskytuje poměrně široký prostor ohledně interpretace pojmu nepřiměřené náklady. Samotné využití výjimky je však v členských státech limitováno zejména neexistencí národních metodik nebo jejich obtížnou aplikovatelností. Velké množství sledovaných látek i typů posuzovaných vodních útvarů neumožňuje navržení jednotného, jednoduchého algoritmu pro výpočet „nepřiměřenosti“. Navíc je takový výpočet ze své podstaty komplikován neexistencí jednoznačně kvantifikovatelných údajů zejména o užitcích (přínosech) realizovaných opatření.
Předkládaná metodika si klade za cíl poskytnout metodický návod k hodnocení nákladové nepřiměřenosti opatření subjektům pověřeným plánováním v oblasti vod, resp. zpracovatelům ekonomických analýz podle požadavků Rámcové směrnice. Navazuje na již publikované přístupy k hodnocení nákladové přiměřenosti v zahraničí a reflektuje současný dvouúrovňový způsob zpracování plánů povodí v ČR, kdy se návrhy opatření a hodnocení stavu vodních útvarů provádí na úrovni dílčích povodí, ale rozhodování o cílech pro jednotlivé vodní útvary (resp. o uplatnění výjimek) a konečný výběr opatření zařazených do programu opatření probíhá na úrovni národních plánů povodí. V podmínkách České republiky jde o první podkladový dokument, který se problematice aplikace výjimky z důvodu nákladové nepřiměřenosti věnuje.
Publikace ke stažení (0,7 MB, Adobe Acrobat dokument)
Metodika pro stanovení potřeb vody na základě indikátorů hnacích sil potřeby vody
Libor Ansorge, Martin Zeman
Praha, VÚV TGM, v. v. i., 2015, ISBN 978-80-87402-34-4 (brož.), ISBN 978-80-87402-35-1 (on-line, pdf)
Prognózování potřeb vody obvykle vychází z analýzy uplynulých odběrů v dostatečně dlouhém časovém intervalu a na základě územních, strukturálních a sektorových analýz se pak zpracovává prognóza na další období. V současné době se často používají pro popis budoucího světa různé typy scénářů, které představují „alternativní obrazy, jak by mohla vypadat budoucnost“ (IPPC, 2000).
Princip metodiky sestává v kombinaci vícerozměrné statistické analýzy současných dat o užívání vody a dat popisujících společnost pro vytvoření modelu užívání vody a aplikace Story and Simulation přístupu (Alcamo, 2001; 2008) pro kvantifikaci budoucích hodnot dat popisujících společnost.
Metodika si klade za cíl umožnit sestavit scénáře potřeby vody s využitím Story and Simulation přístupu v horizontu několika desítek let.
Metodiku lze rozdělit na teoretickou a aplikační část. Teoretickou část představuje prvních šest kapitol, jejichž cílem je seznámit čtenáře s tím, co lze pro řešení budoucích potřeb použít, a s dílčími postupy využívanými při řešení. Aplikační část metodiky představuje kapitola Postup sestavení budoucích potřeb vody, která uvádí jednotlivé kroky, ze kterých sestává tvorba stanovení budoucích potřeb vody. Závěrečná kapitola pak obsahuje doplňující informace.
Metodika vychází z postupů aplikovaných v mezinárodním projektu Water Scenarios for Europe and for Neighbouring States (SCENES), v němž byly odvozeny budoucí potřeby vody v sektorech domácnosti, zemědělství, průmysl, energetika a „životní prostředí“ v oblasti Evropy a jejího okolí. Proto jsou jednotlivé kapitoly doplněny o příklady převzaté z tohoto projektu.
Součástí metodiky je rozsáhlý seznam literatury, ve které lze nalézt další informace pro aplikaci metodiky v praxi.
Studie vybraných radiologických, biologických a fyzikálně-chemických charakteristik vodního prostředí a jejich změn v souvislosti s provozem Jaderné elektrárny Temelín
Eduard Hanslík, Diana Marešová, Blanka Desortová
Praha: VÚV TGM, v. v. i., 2015, ISBN 978-80-87402-38-2
Publikace prezentuje výsledky dlouhodobého studia výskytu a chování radioizotopů 3H, 90Sr a 137Cs a vybraných biologických a fyzikálně-chemických ukazatelů ve vodním prostředí v okolí Jaderné elektrárny Temelín, které je dlouhodobě prováděno ve VÚV TGM, v. v. i.
Jsou hodnoceny výsledky projektů z let 1990–2014, a to státního úkolu N 03-331-867 Výzkum vlivu Jaderné elektrárny Temelín na hydrosféru a další složky životního prostředí, dále projektů VaV/510/1/96 Výzkum vlivu jaderně-energetických zařízení na životní prostředí, VaV/640/8/03 Koncepce a metodologie komplexního studia dlouhodobých trendů vývoje krajiny v užším a širším zázemí Jaderné elektrárny Temelín, Program sledování a hodnocení vlivu Jaderné elektrárny Temelín na životní prostředí a Sledování pro ČEZ, a.s., Jaderná elektrárna Temelín.
Sledování bylo prováděno v povrchové vodě, říčních sedimentech, vodních rostlinách a rybách. Hlavním cílem práce bylo komplexně zpracovat poznatky o výskytu a chování 3H, 90Sr a 137Cs pocházejících především z reziduální kontaminace po testech jaderných zbraní a havárii v Černobylu v minulém století, aby bylo možné reálně posoudit vlivy JE Temelín na hydrosféru v těchto ukazatelích za standardního provozu i v případě havarijních situací. Byly hodnoceny jejich časoprostorové změny ve sledovaných složkách hydrosféry a bilanční toky zejména s ohledem na vodní nádrž Orlík. Byly vyhodnoceny základní radioekologické charakteristiky, které jsou využitelné jako prvotní podklad pro hodnocení dlouhodobého vývoje a chování radionuklidů v životním prostředí v případě jejich havarijního úniku, ať už na území České republiky, nebo mimo něj.
V případě 3H byl pozorován velmi pomalý pokles koncentrace na neovlivněných profilech. Na profilech pod JE Temelín byly zaznamenány významně vyšší koncentrace 3H, a tedy zřejmý vliv elektrárny. V případě 90Sr a 137Cs byl pozorován pokles koncentrací ve všech sledovaných složkách, pro který byly vypočteny charakteristické efektivní a ekologické poločasy.
Pražské prameny. Stav 2011–2013
K. Fuksa, Eva Mlejnská, Lenka Matoušová, Pavel Eckhardt
Praha: VÚV TGM, v. v. i., 2015, ISBN 978-80-87402-37-5
Publikace je výsledkem systematického monitoringu pramenů na území Prahy, prováděného v letech 2011–2013. Byly sledovány základní chemické a mikrobiologické parametry a vydatnost pramenů, pokud to stav objektů dovoluje. V první fázi (2011) bylo sledováno 150 pramenů, pak bylo vybráno 61 významných pramenů sledovaných čtyřikrát ročně.
Výsledky jsou pro jednotlivé objekty prezentovány v tabulkách (včetně zaměření polohy a geologické situace) a v obrazové příloze. V textu jsou uvedeny podrobné údaje o stavu objektů, vývoji jakosti vody apod. a historický přehled sledování pražských podzemních vod.
Publikace je určena odborníkům i veřejnosti.
Zájem o prameny a studánky je záležitost tisíciletá. Byly to, a někde ještě jsou, spolehlivé zdroje pitné vody a také to byla kultovní místa. Dnes používá většina lidí v Evropě pitnou vodu z vodovodů a studní a standardy její jakosti jsou dány předpisy a kontrolovány. Důležitost pramenů či studánek tím nijak neklesá, spíše se vyvíjí tak, že stoupá jejich význam kulturní – jako příležitostných zdrojů vody a jako připomínek původní krajiny před nástupem její masivní transformace a degradace. Pro městskou krajinu to platí s urychlováním urbanizace dvakrát. Tato publikace chce přispět k zájmu o pražské prameny tím, že přináší tištěný seznam pramenů a hlavně výsledky standardních analýz jakosti jejich vody, u významnějších pramenů jako výsledek více než dvouletého systematického monitoringu. Seznam bude samozřejmě vždy neúplný, některé prameny zanikají, nebo se posunují, jiné se objevují, nebo se postupně dostávají do různých databází.
Studie je jedním z výstupů grantu VG20112014028 „Náhradní zdroje vody v obcích v krizových situacích — využití původních zdrojů a pramenů“, poskytnutého Výzkumnému ústavu vodohospodářskému T. G. Masaryka, v. v. i., Ministerstvem vnitra v rámci Bezpečnostního výzkumu. Účelem grantu je posoudit možnost náhradního zásobování vodou v krizových situacích využitím pramenů v intravilánech měst. Předpokladem je, že v sídlech nad 20 000 obyvatel již nejsou pro většinu občanů k dispozici standardní domovní studně a pokud jsou ve městech zachovány původní prameny, lze je využít pro základní zásobování vodou i během lokálních krizových stavů, protože nejsou závislé na zdrojích energie a jsou ve spádových oblastech všem dostupné.
Součástí řešení grantu jsou případové studie pro vybrané obce. Tato publikace vychází z dat a zpracování Případové studie pro Prahu a je určena pro veřejnost jako informace o současném stavu pražských pramenů. Autoři doufají, že kromě reálných dat o reálných pramenech přispěje také ke zvýšení zájmu o městské prameny jako kulturní i přírodní dědictví.
2014
Publikace vydané v roce 2014
Výpočet průtoku v otevřených korytech
Daniel Mattas
Praha: VÚV TGM, v. v. i., 2014, 110 s., ISBN 978-80-87402-27-6
Zásadním problémem hydrauliky je výpočet průtoku, respektive střední průřezové rychlosti v otevřených korytech. Práce si proto klade za cíl poskytnout čtenáři vodítko pro co možná optimální volbu výpočetního postupu a zejména pro co možná spolehlivou volbu součinitele drsnosti. Zejména jde o výpočty říčních tratí, které se sice v současné době úspěšně počítají pomocí řady matematických modelů, ovšem i matematické modely vyžadují jako jeden z parametrů zadání hydraulické drsnosti. Proto práce uvádí i základní teoretické poznatky z oboru hydrauliky otevřených koryt a také stručný přehled zabývající se základem hydrometrických prací v terénu, nutných pro stanovení součinitele drsnosti, a jejich vyhodnocením.
Publikace ke stažení (2,8 MB, Adobe Acrobat dokument)
Dějiny právních vztahů k vodám na území České republiky. I. díl – do roku 1253
Arnošt Kult
Praha: VÚV TGM, v. v. i., 2014, 426 s., ISBN 978-80-87402-27-6
Publikace je prvním dílem chystané vícesvazkové řady věnující se dějinám právních vztahů k vodám, které je možné geograficky vztahovat k území České republiky. Pokouší se zhodnotit historické období od počátků státního zřízení na našem území až do roku 1253, tj. až do konce panování krále Václava I. Vymezení věcné problematiky je pojato jak v historickém rámci, tak geograficky-prostorově. Snaží se pokud možno vyčerpávajícím způsobem pojednat nejen dějiny českého a moravského vodního práva (chápané jen jako zcela úzce zaměřená oblast zkoumání), ale navíc se pokusit nalézt i další navazující technické, ekologické, hospodářské či širší společenské souvislosti. Publikace je vybavena rozsáhlým poznámkovým aparátem jak historického, tak etymologického charakteru.
Publikace ke stažení (4,3 MB, Adobe Acrobat dokument)
Zdroje podzemních vod na česko-saském pomezí
Marie Kalinová aj.
I. Oblast Hřensko–Křinice/Kirnitzsch
Praha: VÚV TGM, v. v. i., 2014, 96 s., ISBN 978-80-87402-30-6
II. Oblast Petrovice–Lückendorf–Jonsdorf–Oybin
Praha: VÚV TGM, v. v. i., 2014, 92 s., ISBN 978-80-87402-31-3
Publikace mají poskytnout zainteresované veřejnosti informace o nejdůležitějších výsledcích projektu Společně využívané podzemní vody na česko-saském pomezí (GRACE), které vedou ke společné strategii ochrany vodních zdrojů podzemních vod v přeshraničních oblastech Hřensko–Křinice/Kirnitzsch a Petrovice–Lückendorf–Jonsdorf–Oybin.
Charakteristickým rysem je společná práce českých a saských odborníků a provázanost informací na česko-saském pomezí. V publikaci jsou uvedeny zejména výsledky modelování proudění podzemních vod, sledování vydatnosti pramenů a pramenných oblastí, sledování fauny podzemních vod, odhady stáří a míšení podzemních vod pomocí sledování radioaktivních látek. Závěrem jsou uvedeny návrhy na společný postup při ochraně těchto vodních zdrojů.
2013
Publikace vydané v roce 2013
Zajištění kvality pitné vody při zásobování obyvatelstva malými vodárenskými systémy
František Kožíšek, Jiří Paul, a Josef Vojtěch Datel
Praha: VÚV TGM, v. v. i., 2013, 114 s., ISBN 978-80-87402-26-9
Zásobování kvalitní pitnou vodou patří k současnému standardu evropské civilizace. Česká republika dlouhodobě přispívá k vysoké úrovni ochrany zdraví obyvatelstva dodávkami zdravotně nezávadné pitné vody. Právě probíhající projekt podporovaný TA ČR, v jehož rámci publikace vznikla, se zaměřuje na zajištění jakosti pitné vody pro nejmenší obce a zásobované oblasti (cca do 1 000 obyvatel), protože platí dlouhodobá závislost: čím menší zásobovaná oblast, tím častější překračování jakostních limitů pitné vody, nižší četnost sledování její kvality a menší odborná úroveň péče o malé vodní zdroje. Ještě nepříznivější situace pak panuje v oblasti zdrojů vody pro nouzové zásobování. Většina malých obcí spoléhá na dovoz vody cisternami, část obcí pro nouzové zásobování počítá s místními domovními či veřejnými studnami a jen malá část disponuje speciálními zdroji pro záložní zásobování. Bohužel stáří a technický stav těchto objektů je mnohdy velmi špatný, o kvalitě vody v těchto objektech a jejich ochraně před kontaminací z okolí ani nemluvě. A na řešení těchto záležitostí až po vzniku mimořádné situace, kdy bude záložní zdroj vody náhle třeba, bude již pozdě.
Publikace se pokouší definovat malé vodní zdroje a popsat příčiny hlavních problémů. Dále se diskutují možná systémová opatření ke zlepšení stavu na základě analýzy mezinárodních zkušeností a informací – zajištění multibariérové ochrany, plány pro zajištění bezpečného zásobování vodou, snahy Evropské komise o zavádění rizikové analýzy pro malé vodovody aj. Součástí publikace je také Metodika pro vytvoření plánu pro zajištění bezpečného zásobování pitnou vodou (hodnocení a řízení rizik v jednoduchých vodárenských systémech), která definuje a podrobně popisuje jednotlivé etapy a kroky plánu bezpečného zásobování vodou, jehož nedílnou součástí je analýza a kontrola rizik. Jedna z kapitol se pak zabývá konkrétními finančními a ekonomickými aspekty výstavby, provozu a obnovy malých vodních zdrojů. Uvádí podrobnou analýzu nákladů na malé vodní zdroje a komentuje současný stav cenové politiky stanovení výše vodného.
Publikace ke stažení (1,8 MB, Adobe Acrobat dokument)
2012
Publikace vydané v roce 2012
Simulation Games on Flood Operational Management: a Tool for the Integrated Strategy of Flood Control
Marta Martínková a kol.
Praha: VÚV TGM, v. v. i., 2012, 70 s., ISBN 978-80-87402-18-4
Publikace se zabývá možnostmi využití simulačních her ve vodním hospodářství. Hlavním tématem je hodnocení dispečerské simulační hry, která se odehrála 11. listopadu 2008 na půdě státního podniku Povodí Ohře. Celá akce byla realizována v rámci projektu EU NeWater v případové studii Labe. Hlavními organizátory byly Povodí Ohře, státní podnik, VÚV TGM, v. v. i., v Praze a ČHMÚ Praha a Ústí nad Labem.
Cílem této dispečerské simulační hry bylo ukázat značné nejistoty a někdy neúplnosti vstupních informací pro rozhodování často v časové tísni a zdůraznit potřebu vzájemného porozumění a úzké spolupráce všech zúčastněných odborníků a institucí během skutečné povodňové situace.
Simulační hra byla hodnocena z vodohospodářského a sociologického hlediska, přičemž vodohospodářské hodnocení spočívalo v porovnání výsledků všech týmů, včetně ukázky reakce na dostupné hydrologické předpovědi ve vybraných profilech a nádržích, cílem sociologického hodnocení bylo především získat zpětnou vazbu od účastníků hry i pozorovatelů, zjistit postoje a očekávání členů hráčských skupin, zhodnotit přínosy dispečerské simulace a poskytnout doporučení pro příští opakování dispečerské simulační hry.
Publikace ke stažení (1 MB, Adobe Acrobat dokument)
Navrhování adaptačních opatření pro snižování dopadů klimatické změny na hydrologickou bilanci v ČR
Magdalena Mrkvičková a kol.
Praha: VÚV TGM, v. v. i., 2012, 133 s., ISBN 978-80-87402-25-2
Existují v podstatě dva základní přístupy, jak je možné reagovat na skutečnost, že vývoj množství skleníkových plynů v atmosféře s největší pravděpodobností způsobuje globální změnu klimatu. První z nich vede cestou odstraňování vlastní příčiny problému. Druhý představuje proces adaptace na dopady klimatické změny nebo též přizpůsobení se.
Cílem této publikace je vytvořit jeden z prvních metodických dokumentů, který by představoval podpůrný nástroj pro organizace, jež považují problematiku adaptace na dopady klimatické změny za prioritní a chtějí optimálně využívat dostupné finanční zdroje a přispívat tak k procesu adaptace. Popsané metodické postupy jsou zaměřeny na opatření, která řeší otázku změny v dlouhodobé hydrologické bilanci a změny v rozdělení jednotlivých složek hydrologické bilance v ročním chodu a respektují řídicí principy uvedené v doporučujícím dokumentu Evropské komise, jenž vznikl v rámci Společné implementační strategie Rámcové směrnice pro vodní politiku (River Basin Management in Changing Climate, Guidance No. 24).
Publikace vychází z projektu Výzkum adaptačních opatření pro eliminaci dopadu klimatické změny v regionech České republiky, který byl řešen ve Výzkumném ústavu vodohospodářském T. G. Masaryka, v. v. i., v letech 2008–2012. Cílem projektu bylo navrhnout a na pilotních aplikacích ověřit postupy pro návrh efektivních adaptačních opatření pro eliminaci dopadu klimatické změny na vodní zdroje v ČR. Projekt byl zaměřen především na technická opatření na vodohospodářské infrastruktuře.
Publikace ke stažení (21,1 MB, Adobe Acrobat dokument)
XIX. Konzultační dny pro pracovníky vodohospodářských radiologických laboratoří
Diana Marešová (editor)
Praha: VÚV TGM, v. v. i., 2012, 74 s., ISBN 978-80-87402-24-5
Cílem konzultačních dní bylo poskytnout aktuální informace z oblasti radiologie a radiochemie, reagovat na požadavky praxe, umožnit vzájemnou komunikaci mezi pracovníky radiologických hydroanalytických laboratoří ve vodárenství, životním prostředí, zdravotnictví aj. Pozornost byla zaměřena na úkoly Radiační monitorovací sítě ČR. Sborník obsahuje následující příspěvky:
- Vyhodnocení činnosti měřicích míst kontaminace vody v rámci RMS ČR za období 2004–2012
- Požadavky na rychlou metodu stanovení celkové objemové aktivity beta pro potřeby RMS ČR
- Ověření rychlé metody stanovení celkové objemové aktivity beta ve vzorcích vod – I. část
- Spolupráce vodohospodářských radiologických laboratoří Povodí, s. p., a VÚV TGM, v. v. i., při vývoji rychlé metody stanovení celkové objemové aktivity beta
- Návrh smernice rady EÚ, ktorou sa ustanovujú požiadavky na ochranu zdravia obyvateľstva vzhľadom na rádioaktívne látky vo vode určenej na ľudskú spotrebu 2012/0074 (NLE)
- Revízia rádiochemických noriem v sústave STN
- Tvorba tritia, jeho uvolňování do hydrosféry a bilance hlavních zdrojů v životním prostředí
- Vliv provozu jaderných elektráren na hydrometeorologické charakteristiky na příkladu JE Temelín
- Metoda elektrolytického nabohacení tritia ve VÚV TGM, v. v. i.
- Sledovanie závislosti vodivosť-zvyšok po odparení a spálení pri stanovovaní celkovej objemovej aktivity alfa a beta
- Havárie jaderné elektrárny Fukušima Daiiči a její dopady
- Seznam vodohospodářských radiologických laboratoří 2012
2011
Publikace vydané v roce 2011
Floods, droughts and prediction uncertainties
Šárka D. Blažková (ed.) a kol.
Praha: VÚV TGM, v. v. i., 2011, 124 s., ISBN 978-80-87402-13-9
Publikace zaměřená na extrémní hydrologické jevy přináší poznatky o jejich studiu, modelování a prognózování nejistot. Publikace byla vydána v anglickém jazyce a jednotlivá řešená témata jsou:
The Search for Better Methods for the Hydrology of Extremes, Uncertainty estimation in hydrological forecasting: should we use statistics?, Uncertainty in hydrological modelling: being positive about equifinality and model rejection, Prediction uncertainty in index flood modelling at ungauged catchments, Regionalization in flood frequency analysis, Flood frequency estimation at the Skalka catchment using continuous simulation with uncertainty, A new model for the dynamics of runoff derived from information on river network and shape of catchment area, Comparison of uncertainties in extreme rainfall distribution using a GP distribution and the SHYPRE regional stochastic rainfall model, A method for reducing uncertainty in water balance simulation, Bayesian decision for low flow evaluation in non-stationary conditions, Approaches for drought analysis and their application, Application of a flow routing simulator in water management problem: Upper Narew case study, Fate of pollution from sediments re-suspended during catastrophic flood on quality of environment of the flood plain, Linking ensemble prediction systems of weather forecasts to hydrology within the PREVIEW project, Drought in the Jizera Mountains, and response in the Uhlířská experimental basin.
Publikace ke stažení (5 MB, Adobe Acrobat dokument)
Odhad dopadů klimatické změny na hydrologickou bilanci v ČR a možná adaptační opatření
Martin Hanel, Ladislav Kašpárek, Magdalena Mrkvičková a kol.
Praha: VÚV TGM, v. v. i., 2011, 108 s., ISBN 978-80-87402-22-1
Publikace prezentuje nejnovější poznatky týkající se možných dopadů změn klimatu na hydrologický režim v České republice a diskutuje možná adaptační opatření vedoucí ke snížení těchto dopadů. První část navazuje na rozsáhlé modelování hydrologické bilance na stovkách povodí v České republice podle aktuálních projekcí souboru klimatických modelů. Výsledky jsou konzistentní s předchozími poznatky, tj. dominantními jevy ovlivňující vývoj hydrologické bilance v budoucnu jsou zejména pokles letních a růst zimních srážkových úhrnů doprovázený růstem teplot. Druhá část publikace se zabývá posouzením limitů a efektivity vybraných typů možných adaptačních opatření. Diskutovány jsou základní možná opatření, tedy opatření v krajině, na tocích, v nivě a v urbanizovaných územích, dále je uvažována obnova či zřízení vodních nádrží, optimalizace hospodaření s vodními zdroji, zmenšování spotřeby vody a legislativní opatření. Uvažovaná opatření jsou klasifikována vzhledem k účelu a omezením účinnosti jednotlivých opatření.
Publikace ke stažení (11,1 MB, Adobe Acrobat dokument)
Možnosti zmírnění současných důsledků klimatické změny zlepšením akumulační schopnosti v povodí Rakovnického potoka
Stanislav Horáček, Ladislav Kašpárek a kol.
Praha: VÚV TGM, v. v. i., 2011, 158 s., ISBN 978-80-87402-14-6
Publikace shrnuje výsledky tříletého výzkumného úkolu financovaného z prostředků NAZVA. V povodí Rakovnického potoka se vlivem probíhajícího oteplování projevily problémy s obecným užíváním vody, menší toky v létě vysychaly. Na základě provedených měření a modelování jsou navržena opatření, směřující ke zmírnění dopadu oteplení, posouzena jsou i opatření v krajině, směřující k minimalizaci dopadu přívalových povodní v intenzivně zemědělsky využívaném povodí. Podle zadání úkolu má publikace vytvořit příklad pro řešení dané problematiky v dalších povodích (pro případ pokračující klimatické změny).
Publikace ke stažení (12,8 MB, Adobe Acrobat dokument)
2010
Publikace vydané v roce 2010
Tekoucí (povrchová) voda. Právně-filosofický pohled na rozdílné způsoby vymezování ochrany vody a vodního prostředí
Arnošt Kult
Praha: VÚV TGM, v. v. i., 2010, 108 s., ISBN 978-80-87402-07-8
Publikace přináší podrobnější právně-historickou a lingvistickou analýzu pojmu tekoucí (povrchová) voda a hodnotí některé aspekty jejího pojetí v římském, rakouském, českém a německém vodnímu právu. S ohledem na zpracování předkládaného příspěvku byly přeloženy relevantní části původních latinských textů římské kodifikace zahrnutých do sbírky Digesta seu Pandectae a právní učebnice Institutiones seu Elementa. Dále se zaměřuje na znění rakouského Obecného občanského zákoníku z roku 1811 (ABGB), říšského vodního zákona č. 93/1869 ř. z. a českého zemského vodního zákona č. 71/1870 čes. z. z. (též v německých verzích). Kromě těchto právních dokumentů byla rovněž využita dostupná právní literatura (převážně z 19. století), která s pojednávanou problematikou věcně souvisí. V další části této publikace byl zhodnocen současný český zákon č. 254/2001 Sb., o vodách a o změně některých zákonů (vodní zákon), ve znění pozdějších předpisů. Pro srovnání jsou rovněž uvedena vybraná ustanovení jak slovenského zákona č. 364/2004 Z. z. o vodách, tak i bavorského vodního zákona. Pozornost byla věnována i definicím obsaženým ve směrnici Evropského parlamentu a Rady 2000/60/ES ze dne 23. října 2000 ustavující rámec pro činnost Společenství v oblasti vodní politiky.
Publikace ke stažení (1,1 MB, Adobe Acrobat dokument)
Poznávání odtokových vlastností malých povodí za regionálních dešťů
Václav Matoušek
Praha: VÚV TGM, v. v. i., 2010, 110 s., ISBN 978-80-87402-08-5
Práce předkládá jednoduchou metodu poznávání srážko-odtokového procesu za dlouhotrvajícího deště a zjišťování srážko-odtokových vlastností povodí. Metoda je založena na porovnávání průběhu a velikosti srážky a nárůstu průtoku a na určování součinitele povrchového odtoku CT ze změřeného průtoku a změřené srážky v období nárůstu a vrcholení povodňového průtoku. Metoda je ukázána na celé řadě konkrétních povodí. Příklady jsou cíleně vybrány tak, aby ukázaly vliv retenční vodní kapacity půdy, inundačního území a nasycenosti povodí na velikost a průběh povodně.
Publikace dbá na srozumitelnost a ucelenost výkladu problematiky. Do práce je vložena kapitola, která definuje používané meteorologické a hydrologické termíny, uvádí jejich výklad a vzájemné souvislosti a poskytuje orientaci v problematice. Publikace je určena všem, kteří se zabývají povodněmi a povodňovou ochranou. Předpokládá se široké uplatnění jako návod při poznávání srážko-odtokových procesů a odtokových vlastností povodí.
Česká kalibrační stanice vodoměrných vrtulí. Nežádoucí jevy v procesu kalibrace a jejich eliminace
Libuše Ramešová, Daniel Mattas
Praha: VÚV TGM, v. v. i., 2010, 80 s., ISBN 978-80-8740112-09-2
Publikace se zabývá historií a vybavením České kalibrační stanice vodoměrných vrtulí při Výzkumném ústavu vodohospodářském T. G. Masaryka, v. v. i. Zabývá se též odbornými problémy spojenými s její činností a přínosem pro vodní hospodářství.
Publikace se věnuje historii a vývoji hydrometrických vrtulí a popisuje metodu kalibrace vodoměrných vrtulí, která vychází z ISO 3455, a aplikaci této normy v našich podmínkách. Dále se zabývá historií i současným vybavením kalibrační stanice a přináší ukázky několika historických kalibračních listů včetně současného provedení.
Těžištěm publikace je kapitola Nejistota kalibrací – zabývá se teoretickým základem stanovení nejistot a praktickou aplikací těchto poznatků na podmínky ČKSVV, dále různými vlivy, které mohou výsledky kalibrace ovlivnit a také nejistotou kalibračních konstant dané vrtule. V závěru je uveden stručný přehled prací zaměřených jednak na zlepšování a modernizaci zařízení, jednak na poznání a kvantifikaci vlivů ovlivňujících výsledky kalibrací, ale i na projekty nesouvisející s kalibracemi.
Publikace ke stažení (9,9 MB, Adobe Acrobat dokument)
T. G. Masaryk Water Research Institute´s Research Activities in the Odra River Basin
Luděk Trdlica, Petr Tušil (eds)
Ostrava: VÚV TGM, v. v. i., 2010, 128 s., ISBN 978-80-87402-03-0
Publikace seznamuje s hlavními výsledky výzkumné činnosti prováděné ostravskou pobočkou Výzkumného ústavu vodohospodářského TGM, v. v. i. Od roku 1993 byl stěžejním výzkumným úkolem řešeným pobočkou Projekt Odra, zadaný Radou vlády pro vědu a výzkum (Projekt VaV). Na tento projekt pak navazovaly Projekt Odra II a Projekt Odra III, který byl ukončen v roce 2006. Na tyto práce navázal v roce 2007 projekt Identifikace antropogenních tlaků v české části mezinárodního povodí řeky Odry.
Stručný přehled, který je obsahem této publikace, seznamuje širší veřejnost s výsledky výzkumu prováděného ostravskou pobočkou VÚV TGM, v. v. i., s cílem dosažení dobrého stavu vod v povodí řeky Odry.
Základní statistické charakteristiky rozdělení průtoků, koncentrací a látkových toků na přítocích a odtocích z komunálních čistíren odpadních vod
Ivan Nesměrák
Praha: VÚV TGM, v. v. i., 2010, 144 s., ISBN 978-80-87402-02-3
Modelování jakosti vody v tocích se dnes – na rozdíl od minulosti – nespokojí s modelováním ustáleného ročního stavu, ale zaměřuje se buď na modely v měsíčním kroku (pak jsou vstupem do modelu měsíční průměry množství vypouštěných odpadních vod a koncentrací ukazatelů jakosti vody nebo měsíční průměry vypouštěných množství látek v g/s), nebo v denním kroku (pak jsou vstupem do modelu denní hodnoty). Denní hodnoty však nejsou většinou k dispozici – pak je nutno tyto denní hodnoty namodelovat. Přitom je třeba vycházet ze statistického rozdělení množství odpadních vod a koncentrací látek nebo látkových množství.
Publikace se proto zabývá měsíčními průměry množství odpadních vod, hodnot ukazatelů jakosti vody (koncentracemi) a množství vypouštěných látek na přítoku a odtoku z komunálních čistíren odpadních vod i statistickým rozdělením (charakterizovaným jednak průměrem, směrodatnou odchylkou a koeficientem variace a jednak testem shody s normálním rozdělením) množství vypouštěných odpadních vod, koncentrací a množství vypouštěných látek na přítoku a odtoku z komunálních čistíren odpadních vod. Monografie může být využita především při modelování denních odtoků z komunálních čistíren odpadních vod jako vstupu pro modelování jakosti vody v toku v denním kroku.
Speciální případy hydrauliky podzemních vod
Pavel Pech
Praha: ČZU a VÚV TGM, v. v. i., 2010, 104 s., ISBN 978-80-87402-04-7
Publikace se zaměřuje na základní fyzikální vlastnosti kapalin, typy zvodnělých vrstev (kolektorů), vlastnosti zvodnělého prostředí a následně na odvození základních rovnic hydrauliky podzemních vod, včetně základní parciální diferenciální rovnice radiálně symetrického proudění k ideálnímu vrtu a jejího řešení.
V dalších kapitolách je rozebrán případ „skutečného (reálného)” vrtu, definice jednotlivých druhů dodatečných odporů, které vznikají ve vlastním odčerpávaném vrtu nebo v jeho bezprostředním okolí. Podrobněji je popsán postup řešení základní parciální diferenciální rovnice radiálně-symetrického proudění ke „skutečnému“ vertikálnímu vrtu. Toto řešení je použito pro dva speciální případy z hydrauliky podzemních vod, vyhodnocování stoupacích zkoušek, kterým předcházela čerpací zkouška s konstantním odčerpáváním podzemní vody, nebo stupňovitá čerpací zkouška s několika konstantními hodnotami čerpaného množství vody v jednotlivých úsecích čerpací zkoušky. Druhou aplikací řešení skutečných vrtů je případ, kdy je čerpací zkouška prováděna ve zvodnělé vrstvě s nepropustnou nebo napájecí hranicí v dosahu čerpání. Jako poslední aplikace je ukázáno řešení soustavy skutečných vrtů.
Jednotkový hydrogram
Petr Máca
Praha: ČZU a VÚV TGM, v. v. i., 2010, 104 s., ISBN 978-80-87402-05-4
Jednotkový hydrogram představuje jedinečný přístup k odhadu hydrogramu odtoku. Umožňuje popsat část odtokové odezvy libovolného povodí, která je tvořena přímým odtokem. Jedním z důvodů jeho odvození je předpoklad, že každé povodí je jedinečné svým hydrologickým systémem, a proto má vlastní způsob, jak vytváří odtok. Toto chování je následně promítnuto do tvaru hydrogramu povodí.
Publikace popisuje jak intervalový jednotkový hydrogram a jeho odvození z odtokových dat, tak okamžikový jednotkový hydrogram. V části zaměřené na modely jednotkových hydrogramů se zabývá empirickým, pravděpodobnostním, konceptuálním i geomorfologickým jednotkovým hydrogramem.
Modelování proudění podzemní vody nad horizontálním a nakloněným nepropustným podložím
Jiří Pavlásek
Praha: ČZU a VÚV TGM, v. v. i., 2010, 68 s., ISBN 978-80-87402-06-1
Publikace je zaměřena na úpravu rovnic pro řešení proudění podzemní vody s volnou hladinou na horizontálním i svažitém nepropustném podloží pomocí separace časových a prostorových proměnných.
U jednotlivých případů proudění na horizontální i nakloněné nepropustné rovině jsou uvedeny příklady odvození rovnic a jejich další možné úpravy. U proudění mezi dvěma drény nebo odvodňovacími příkopy jsou také uvedeny jednoduché vztahy pro určení pravděpodobného režimu proudění. U ustáleného proudění je uvedeno především odvození rovnic na nakloněné nepropustné rovině podle Boussinesqovy první i druhé aproximace. Pro modelování neustáleného proudění byla využita metoda separace časových a prostorových proměnných
2009
Publikace vydané v roce 2009
Profil vod ke koupání – jeho náplň a popis
Marie Kalinová a kolektiv
Praha: VÚV TGM, v. v. i., 2009, 86 s., ISBN 978-80-87402-00-9
Publikace podává informaci o současném právním rámci pro zajištění ochrany vod ke koupání, o možnostech získávání informací pro veřejnost o jakosti vody ke koupání a používaných způsobech hodnocení vod ke koupání. Dále vysvětluje nový pojem profil vod ke koupání, ve smyslu směrnice Evropského parlamentu a Rady 2006/7/ES o řízení jakosti vod ke koupání a o zrušení směrnice 76/160/EHS, jako souhrn informací, který zajistí sledování vývoje jakosti vod ke koupání, podklady pro návrhy opatření ke zlepšení jakosti vod ke koupání a kontrolu jejich účinnosti.
Pozornost se věnuje parametrům profilů vod ke koupání, které charakterizují nebezpečí rozvoje sinic, zejména komunálním zdrojům znečištění s nízkým stupněm čištění odpadních vod na odstraňování fosforu. Uvedeny jsou i současné možnosti datových zdrojů a mapových podkladů pro tvorbu profilů vod ke koupání, včetně možností zajistit opatření ke zlepšení jakosti vod ke koupání.
Atlas zařízení pro nakládání s odpady. 3. díl. Skládky inertních odpadů a spalovny odpadů
Lenka Bartáčková
Praha: VÚV TGM, v. v. i., 2009, 94 s. ISBN 978-80-85900-89-7.
Atlas skládek inertních odpadů a spaloven odpadů je třetím dílem Atlasu zařízení pro nakládání s odpady. Navazuje na předchozí díly z roku 2007 a 2008, které byly věnovány skládkám nebezpečných odpadů a ostatních odpadů. V této publikaci jsou znázorněny ortofotosnímky skládkových zařízení nacházejících se na území České republiky, které mají povolení ukládat odpady klasifikované jako inertní odpady (IO), a spaloven komunálních odpadů a nebezpečných odpadů.
K datu 16. 7. 2009 by všechny skládky měly být plně v souladu s legislativou ES. V důsledku toho dojde ke snížení počtu skládek, jelikož by měly být ukončeny provozy těch skládek, které nesplňovaly požadavky na technické zabezpečení zavedené touto novou přísnější legislativou ES. V této publikaci jsou uvedeny skládky, které by měly již tyto požadavky splňovat.
Dalšími zařízeními na odstraňování odpadů jsou spalovny. Do publikace byla vybrána zařízení, která mají povolení spalovat komunální odpady a zařízení s povolením na spalování nebezpečných odpadů.
Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka, veřejná výzkumná instituce – 90 let. 1919–2009
Praha: VÚV TGM, v. v. i., 2009, 128 s., ISBN 978-80-85900-88-0
Publikace mapuje 90letou historii ústavu ať už po stránce výstavby areálu, či organizačních změn. Největší pozornost se soustřeďuje na vývoj a změny výzkumné činnosti – od původního zaměření především na hydrologii a hydrotechniku, přes sledování vývoje znečištění řek, technologie úpravy vody a analýzy vod a později také problematiku odpadů až po výzkum stavu, užívání a změn vodních ekosystémů a jejich vazeb v krajině a souvisejících environmentálních rizik.
Po stručné historii ústavu, doplněné seznamem ředitelů instituce, následuje obsáhlá část věnovaná výzkumným činnostem a jejich historickému vývoji s akcentem na současné výzkumné aktivity. Publikace je doplněna obsáhlým obrazovým doprovodem a obsahuje i úplný seznam publikací vydaných ústavem do roku 2008.
Publikace ke stažení (7,3 MB, Adobe Acrobat dokument)
K problematice náhrad hodnot pod mezí stanovitelnosti při chemických analýzách a monitorování stavu vod. Vliv náhrady hodnot pod mezí stanovitelnosti polovinou meze stanovitelnosti na statistické charakteristiky souborů hodnot
Ivan Nesměrák
Praha: VÚV TGM, v. v. i., 2009, 110 s., ISBN 978-80-85900-90-3
Ve Výzkumném ústavu vodohospodářském T. G. Masaryka, v. v. i., byla při ochraně jakosti vody intuitivně přijata zásada nahrazovat v rámci měření jakosti vody v tocích a při hodnocení provozu čistíren odpadních vod hodnoty pod mezí stanovitelnosti polovinou této hodnoty a počítat základní statistické charakteristiky koncentrací a látkových odnosů (aritmetický průměr, směrodatná odchylka, koeficient variace a koeficient asymetrie) pouze v případě, že hodnoty pod mezí stanovitelnosti představují méně než polovinu naměřených hodnot.
Dopad náhrady hodnot pod mezí stanovitelnosti polovinou meze stanovitelnosti na výpočet statistických charakteristik souborů hodnot byl prověřen na souborech s normálním rozdělením, s Pearsonovým rozdělením III. typu a s log-normálním rozdělením s různými koeficienty variace. Analýza ukázala, že systém náhrady hodnot pod mezí stanovitelnosti je složitý a že náhrada hodnotou rovnou polovině meze stanovitelnosti je přijatelná zhruba do 50 % hodnot pod touto mezí. V takovém případě je odchylka vypočteného průměru nebo směrodatné odchylky od správné hodnoty v přijatelných mezích.
Teploty vody v tocích České republiky
Oldřich Novický, Pavel Treml, Magdalena Mrkvičková, Ladislav Kašpárek, Jitka Brzáková, Stanislav Horáček, Michal Vaculík
Praha: VÚV TGM, v. v. i., 2009, 136 s., ISBN 978-80-85900-91-0
Monografie komplexně shrnuje poznatky o teplotě vody a její závislosti na teplotě vzduchu. V publikaci je provedena analýza kolísání hodinových, denních, měsíčních a ročních hodnot teplot vody a zkoumána jejich závislost na teplotě vzduchu. Je proveden odhad vývoje teploty vzduchu a teploty vody k roku 2050. Pro statistické zhodnocení růstu teploty vody a teploty vzduchu se použily 4 statistické testy (test přítomnosti trendu, test vzniku trendu, test existence trendu a test změny směrnice trendu). Tyto testy ukázaly přítomnost (popřípadě rok vzniku) trendu v časových řadách teplot vzduchu a teplot vody. Publikace rovněž přináší seznam všech vodoměrných stanic pozorujících teplotu vody, včetně získaných poznatků o ovlivnění jejich pozorování.
Výzkum a ochrana hydrosféry – výzkum vztahů a procesů ve vodní složce životního prostředí, orientovaný na vliv antropogenních tlaků, její trvalé užívání a ochranu, včetně legislativních nástrojů
Praha: VÚV TGM, v. v. i., 2009, 78 s., ISBN 978-80-85900-98-9
Materiál informuje o dosavadních výsledcích řešení výzkumného záměru MZP0002071101, který je proponován na období 2005–2011 jako základní program výzkumných aktivit Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka, v. v. i., v oblasti vody. Předmětem řešeného výzkumného záměru je komplexní dlouhodobý výzkum v oblasti hydrosféry, orientovaný na vztahy a procesy ve vodní složce životního prostředí, vliv antropogenních tlaků, trvalé užívání vody a její ochranu, včetně tvorby právních nástrojů a technických opatření.
Obecná strategie výzkumného záměru spočívá v zajištění trvalého předstihu obecného poznání v jednotlivých oblastech řešení. Získané poznatky jsou uplatňovány při zpracovávání reálných systémů hodnocení příslušných jevů a procesů v životním prostředí, jednotlivých antropogenních tlaků, priorit jejich závažnosti a nebezpečnosti, při zpracovávání metodických a ochranných opatření, včetně návrhů mechanismů pro směrování a funkci právních nástrojů.
V současnosti je výzkumný záměr rozdělen do sedmi tematických oddílů: Hydrologie, Společenstva a organismy, Antropogenní vlivy na povrchové vody, Voda a zvláště chráněné části přírody, Plošné a difuzní zdroje znečištění, Legislativní nástroje, bilanční, predikční, hodnoticí a informační systémy a Koordinace a řízení výzkumného záměru. Zaměření jednotlivých subprojektů podle tematických oddílů a dosažené výsledky jsou hlavní náplní informativního materiálu.
Extenzivní způsoby čištění odpadních vod
Eva Mlejnská, Miloš Rozkošný, Dana Baudišová, Miroslav Váňa, Filip Wanner a Jiří Kučera
Praha: VÚV TGM, v. v. i., 2009, 120 s., ISBN 978-80-85900-92-7
Přírodní (extenzivní) způsoby čištění odpadních vod využívají v přírodě běžné samočisticí procesy, které probíhají v půdním, vodním nebo mokřadním prostředí. V České republice jsou zejména v malých obcích poměrně často využívanými technologiemi čištění (cca 20 %). Nejčastěji využívanou extenzivní technologií jsou biologické nádrže, následují kořenové čistírny a také zemní filtry.
Publikace shrnuje nejen poznatky z literatury, ale také výsledky naměřené a zjištěné při sledování vybraných extenzivních čistíren pracovníky VÚV. Publikace je členěna do deseti základních kapitol. Druhá kapitola se věnuje charakteristice odpadních vod z malých obcí včetně typů kanalizace a rozdílů mezi návrhovým a skutečným zatížením. Třetí kapitola podrobně popisuje sledované lokality.
Čtvrtá kapitola je věnována významu mechanického předčištění, jeho konstrukčnímu řešení a provozním požadavkům a problémům. Pátá, šestá a sedmá kapitola je věnována jednotlivým extenzivním technologiím, jejich charakteristice, návrhovým parametrům, účinnosti čištění, provozním požadavkům a problémům. Jsou zařazeny i podkapitoly věnované mikrobiálnímu znečištění.
Významná je také osmá kapitola, která se podrobně věnuje dopadu vypouštěných odpadních vod na tok. Tato problematika je důležitá především u kořenových čistíren a biologických nádrží, které pracují za anaerobních podmínek. Vypouštěná odpadní voda tak může značně ovlivnit zejména kyslíkové poměry recipientu, pokud je málo vodný.
Z publikace jasně vyplývá, že extenzivní technologie mají mezi ostatními technologiemi své místo, ale musí jim být věnována patřičná péče. To platí zejména pro mechanické předčištění, které je pro kořenové čistírny a zemní filtry klíčovým prvkem celého systému.
Podzemní vody a prameny na územních listech speciální mapy 1 : 75 000 – možnost využití reedice pro hodnocení současné globální klimatické změny
Anna Hrabánková, Miroslav Olmer (eds)
Praha: VÚV TGM, v. v. i., 2009, DVD, ISBN 978-80-85900-93-4
Obor podzemních vod původního Státního ústavu hydrologického zahájil koncem 20. let minulého století výzkum podzemních vod a pramenů. Výzkum se orientoval na území české křídy, kde jsou nejvýznamnější zdroje podzemních vod s celkovým využitelným množstvím cca 15 m3.s-1. Zaměření výzkumu potvrdil pozdější vývoj využívání zdrojů z této oblasti. Z celkové rozlohy české křídy 13 000 km2 bylo výzkumem, který probíhal od roku 1928, do jeho ukončení popsáno a vyhodnoceno více než 70 % území. Výsledky byly postupně zveřejňovány v jednotlivých sešitech edice uspořádané podle listů speciálních map v měřítku 1 : 75 000. V první etapě do 2. světové války bylo vydáno pět sešitů, po roce 1950 pokračoval v edici Výzkumný ústav vodohospodářský a celkem bylo vydáno 14 sešitů. Nebyly již vydány zbývající významné listy (např. Náchod a Jevíčko), z nich jsou však výsledky výzkumu uvedeny alespoň ve zkrácené formě v celkové zprávě.
Nově vzniklá reedice vznikla zásluhou Ing. Anny Hrabánkové a Ing. Miroslava Olmera. Tato reedice byla vydána na DVD, jež obsahuje reprodukci sešitů edice „Podzemní vody a prameny“, kterou se podařilo zkompletovat. Autoři pokládají za vhodné ji představit jako uznání práce hydrologů té doby. Důvodem pro novou reprodukci je skutečnost, že dosud nebylo možno jednotlivé sešity z technických důvodů poskytovat. Tyto sešity ovšem obsahují cenné údaje, které již nelze zpětně nahradit – jde o údaje z přímých měření z období neovlivněného pozdějšími zásahy. Naměřené hodnoty jsou vztaženy k dokumentovaným záznamům klimatických poměrů relevantního období.