Publikace
2020
Publikace vydané v roce 2020
Studie návrhu technologie eliminace škodlivých látek z exponovaných sorpčních náplní na bázi aktivního uhlí v provozním uspořádání
Tomáš Mičaník, Tomáš Ocelka, Jiří Oceánský, Petr Novotný
Praha: VÚV TGM, v. v. i., 2020, ISBN 978-80-87402-92-4 (brož.)
Tato studie popisuje možnosti modifikace stávající CDC technologie katalytické destrukce perzistentních organických látek, jejíž prototyp je připraven k použití, pro eliminaci pesticidních a dalších polárních organických látek z GAU. Modifikace probíhá zejména v těchto oblastech: a) vysoká destrukční účinnost pro širokou škálu zájmových kontaminantů je daná principem katalytického procesu a za b) poměrně velký objem destruovaného materiálu je technologicky možné zvládnout instalací technologie na místě a zařazením předseparační jednotky, která významně sníží časovou náročnost celého procesu regenerace.
Metodický a technologický postup regenerace exponovaných sorpčních náplní na bázi aktivního uhlí v laboratorním uspořádání
Tomáš Mičaník, Tomáš Ocelka, Jiří Oceánský, Petr Novotný
Praha: VÚV TGM, v. v. i., 2020, ISBN 978-80-87402-91-7 (brož.)
V tomto dokumentu je popsán metodický postup sorpce látek na granulované aktivní uhlí v poloprovozním uspořádání a regenerace pesticidních a dalších polárních látek v destrukčním laboratorním reaktoru, který používá nespalovací katalytickou metodu CDC. V provedených testech byla prokázána vysoká sorpční účinnost většiny z 15 polárních organických látek s převahou rostlino-lékařských přípravků na 5 typech GAU a vysoká desorpční účinnost těchto látek katalytickou metodou CDC, která kromě látek nepolárních (PCDD/F, PCB), na které byla v minulosti určena, destruuje účinně i polutanty polární s rozmanitou chemickou strukturou.
Metodický a technologický postup eliminace vybraných pesticidů technologií CDC v laboratorním uspořádání
Tomáš Mičaník, Tomáš Ocelka, Jiří Oceánský, Petr Novotný
Praha: VÚV TGM, v. v. i., 2020, ISBN 978-80-87402-90-0 (brož.)
V tomto dokumentu byl podrobně popsán metodický postup eliminace (destrukce) pesticidních látek a jejich metabolitů v laboratorním uspořádání a následné ověření destrukční účinnosti CDC metodou pro vybrané polární organické látky (zpravidla rostlino-lékařské přípravky) na zvolených 5 druzích granulovaného aktivního uhlí, které se jeví jako vhodné pro využití v dočišťování upravené pitné vody. Byl popsán laboratorní destrukční reaktor s nespalovací katalytickou metodu CDC. Výsledky (DRE) předurčují technologii destrukce perzistentních organických polutantů pomocí CDC pro různé praktické aplikace i v případě eliminace polárních organických látek. Popsaná metoda se jeví jako vhodná k odstraňování pesticidů z různých složek životního prostředí.
Adaptace města na povodně a sucho
Pavel Balvín, Jiří Procházka, Veronika Táboříková, Jan Hlom, Luděk Strouhal, Ludmila Šnejdová
Praha: VÚV TGM, v. v. i., 2020, ISBN 978-80-87402-84-9 (brož.)
Publikace Adaptace města na povodně a sucho nabízí konkrétní způsoby řešení s cílem realizovat opatření, která budou mít pokud možno univerzální použití. V období sucha vodu zadrží, zlepší tak podmínky pro život a zároveň při výskytu povodňové události minimalizují škody na životech a majetku obyvatelstva. Publikace svým obsahem zdůrazňuje především prevenci a zapojení široké veřejnosti do rozhodovacích procesů, jako je např. schvalování územního a regulačního plánu měst a obcí.
City Adaptations to Floods and Drought
Pavel Balvín, Jiří Procházka, Veronika Táboříková, Jan Hlom, Luděk Strouhal, Ludmila Šnejdová
Praha: VÚV TGM, v. v. i., 2020, ISBN 978-80-87402-85-6 (brož.)
The publication Adaptation of the City to Floods and Drought offers specific solutions implement measures that will be as universal as possible. In times of drought, it retains water, thus improving living conditions and at the same time minimizing damage to the lives and property of the population in the event of a flood event. The content of the publication emphasizes the prevention and involvement of the general public in decision-making processes, such as the approval of the territorial and regulatory plan of cities and communities.
Město a voda
Martina Peláková, Adam Beran, Josef Vojtěch Datel, Pavel Eckhardt, Anna Hrabánková, Roman Kožín, Vojtěch Moravec, Magdalena Nesládková a kol.
Praha: VÚV TGM, v. v. i., 2020, ISBN 978-80-87402-82-5 (brož.)
Cílem publikace Město a voda je seznámit širokou veřejnost se základními aspekty výskytu a pohybu vody na Zemi ve volné přírodě a ve městech. A právě na města (reprezentovaná Prahou) a urbanizovaná území zde klademe velkou pozornost. V publikaci naleznete odpovědi na celou řadu otázek: Jak se změnila teplota a srážkové úhrny? Jaký vliv má rozrůstající městská krajina na kvantitu a kvalitu vody? Jak funguje kanalizace? Jak se mění vodní režim v důsledku zástavby? Jak zadržet srážkovou vodu a následně využít? Jaké jsou možnosti lokální recyklace vody? A mnoho dalších.
City and Water
Martina Peláková, Adam Beran, Josef Vojtěch Datel, Pavel Eckhardt, Anna Hrabánková, Roman Kožín, Vojtěch Moravec, Magdalena Nesládková, et al.
Praha: VÚV TGM, v. v. i., 2020, ISBN 978-80-87402-83-2 (brož.)
The aim of the publication, City and Water, is to acquaint the general public with the basic aspects of the occurrence and movement of water on Earth in the wild and in cities. And it is on cities (represented by Prague) and urbanized areas that we pay great attention here. In the publication you will find answers to a number of questions: How has the temperature and precipitation totals changed? What effect does a growing urban landscape have on the quantity and quality of water? How does sewerage work? How does the water regime change as a result of development? How to retain rainwater and then use it? What are the local water recycling options? And many others.
Podzemní voda ve městě
Josef Vojtěch Datel
Praha: VÚV TGM, v. v. i., 2020, ISBN 978-80-87402-86-3 (brož.)
Cílem publikace Podzemní voda ve městě je seznámit širokou neodbornou veřejnost včetně mladé generace se základy hydrogeologie jako vědy o podzemních vodách. Městské a speciálně pražské prostředí reflektuje taková témata jako studny v Praze, horninové prostředí Prahy, znečištění podzemní vody ve městech, zdroje pitné vody pro Prahu, specifika izotopového složení vody ve městě, prameny v Praze, dopady staveb a využití území na infiltraci srážek a na hladinu podzemní vody aj.
Groundwater in the City
Josef Vojtěch Datel
Praha: VÚV TGM, v. v. i., 2020, ISBN 978-80-87402-87-0 (brož.)
The aim of the publication Groundwater in the City is to acquaint the general non-professional public, including the young generation, with the basics of hydrogeology as a science of groundwater. The urban and especially Prague environment reflects such topics as wells in Prague, the rock environment of Prague, groundwater pollution in cities, sources of drinking water for Prague, the specifics of water isotope composition in the city, springs in Prague, impacts of buildings and land use on precipitation infiltration and groundwater level, etc.
Metodika monitoringu chráněných území vymezených pro ochranu stanovišť a druhů s vazbou na vody
Hana Janovská, Pavel Rosendorf, Věra Kladivová, Anna Kladivová a kol.
Praha: VÚV TGM, v. v. i., 2020, ISBN 978-80-87402-79-5 (on-line, pdf)
Metodika zahrnuje širší výčet monitorovaných fyzikálně-chemických parametrů a biologických složek, než který je využit v navazující metodice hodnocení stavu chráněných území (Rosendorf a kol., 2020). Sestavení metodiky monitoringu v co nejobsáhlejší podobě bylo vedeno snahou poskytnout komplexní návod na sběr dat, včetně dat, která nyní nejsou pro hodnocení uvažována (např. biologická složka fytoplankton), nebo pro ně v současnosti neexistují metodiky hodnocení, ale v budoucnu jejich využití nelze vyloučit.
Publikace ke stažení (1,3 MB, Adobe Acrobat dokument)
Metodika hodnocení stavu chráněných území vymezených pro ochranu stanovišť a druhů s vazbou na vody
Pavel Rosendorf, Hana Janovská, Ladislav Havel a Věra Kladivová
Praha: VÚV TGM, v. v. i., 2020, ISBN 978-80-87402-80-1 (on-line, pdf)
Cílem metodiky je doplnit, upravit a sjednotit postupy pro hodnocení stavu vodního prostředí evropsky významných lokalit zařazených do Registru, jejichž předměty ochrany jsou vázány na vodní prostředí a vyskytují se v něm trvale nebo alespoň v části roku a kvalita vodního prostředí je jedním ze základních předpokladů jejich výskytu. Z tohoto důvodu je hodnocení v této metodice navrženo výhradně pro vodní druhy živočichů a rostlin vyjmenované v příloze II směrnice 92/43/EHS. Z hodnocení jsou také vyňata všechna přírodní stanoviště s vazbou na vody, protože jejich charakteristiky jsou obvykle definovány dosti obecně a až na výjimky pro ně není možné stanovit jednoznačné environmentální cíle z pohledu charakteristik a parametrů vodního prostředí.
Publikace ke stažení (2 MB, Adobe Acrobat dokument)
Metodika regulace a eradikace invazních druhů raků: výběr vhodných metod v závislosti na charakteru vodního útvaru
Jitka Svobodová, Eva Kozubíková Balcarová, David Fischer, Pavel Vlach, Monika Štambergová, Jiří Picek, Silvie Semerádová, Eva Štruncová, Tereza Beránková
Praha: VÚV TGM, v. v. i., 2020, ISBN 978-80-87402-93-1 (on-line, pdf)
V předkládané metodice jsou shrnuty základní informace o invazních druzích raků, kteří se vyskytují na území České republiky, nebo u kterých je předpoklad, že v nejbližších letech bude jejich výskyt potvrzen. V rámci projektu byla shromážděna data o invazních racích, jejich výskytu, promořenosti patogenem Aphanomyces astaci, šíření v tocích a byly odzkoušeny různé metody eliminace těchto nepůvodních druhů. Hlavním cílem metodiky je shrnutí opatření zahrnující optimální postupy a řešení, které zmírní negativní vliv invazních druhů raků na původní biotu.
Hydrogeologie česko-saské křídové pánve mezi Krušnými horami a Ještědem
Zdeněk Hrkal, David Rozman, Pavel Eckhardt a kol.
Praha: VÚV TGM, v. v. i., 2020, ISBN 978-80-87402-88-7 (brož.)
Cílem studie bylo posoudit vodohospodářský potenciál přeshraničního Česko-Saského pomezí. Důraz byl kladen především na zhodnocení strategických zdrojů podzemních vod v podmínkách zvyšujících se nároků na zajištění zdrojů pitných vod v období klimatických extrémů. Nástrojem k dosažení tohoto cíle byl komplex geologických, hydrologických a hydrogeologických metod. Ten umožnil ve třech pilotních lokalitách, Děčínský Sněžník, Hřensko a Lückendorf vyvinout hydraulické 3D modely. Tyto nástroje umožnily výpočet využitelných zdrojů podzemních vod a simulovat různé scénáře dalšího rozvoje využívání.
Hydrogeologie des Sächsisch-Böhmischen Kreidebeckens zwischen Erzgebirge und Jeschken
Zdeněk Hrkal, David Rozman, Pavel Eckhardt a kol.
Praha: VÚV TGM, v. v. i., 2020, ISBN 978-80-87402-89-4 (brož.)
Das Ziel des Projektes ResiBil bestand darin, das wasserwirtschaftliche Potential des sächsisch-tschechischen Grenzgebietes zu beurteilen. Der Schwerpunkt lag vor allem auf der Bewertung der strategischen Grundwasserressourcen unter den Bedingungen der steigenden Anforderungen an die Sicherstellung des Wasserdargebots für die Trinkwasserversorgung in Zeiten des Klimawandels. Zur Erreichung dieses Ziels wurden geologische, hydrologische und hydrogeologische Methoden verwendet, die es ermöglichten, für die drei Fokusgebiete Děčínský Sněžník, Kirnitzsch-Hřensko und Lückendorf hydraulische 3D-Modelle zu entwickeln. Diese Modelle ermöglichten es, die nutzbaren Grundwasserressourcen zu ermitteln und verschiedene Szenarien der weiteren Entwicklung der Grundwassernutzung zu simulieren.